Baterie
Baza wiedzy
na temat baterii
Garść faktów historycznych

Jako pierwszy terminu "bateria" użył już w roku 1748 Benjamin Franklin aby opisać naładowaną elektrycznie szklaną płytkę. W latach 1780-1786- Luigi Galvani wykazał to co dziś rozumiemy jako podstawę wiedzy na temat elektryczności i impulsów elektrycznych co było fundamentem późniejszych badań takich wynalazców jak Volta. Nieco później zaś profesor fizyki w Como we Włoszech, Alessandro Volta żyjący w latach 1745-1827 prowadził eksperymenty z elektrycznością ...

Badania opierał na osiągnięciach przyjaciela, Luigi Galvaniego, który zaobserwował, iż mięśnie nóg martwej żaby kurczą się po dotknięciu dwóch różnych metali... Galvani sądził, że był to efekt "zwierzęcej elektryczności" w mięśniach, tymczasem Volta założył, że metale wytwarzają prąd (a mięśnie go tylko wykrywają) co doprowadziło go do prawidłowego wyjaśnienia pojęcia obwodu elektrycznego . Eksperymenty doktora Galvaniego pobudziły ciekawość jego rodaka Aleksandra Volty, który w konsekwencji zbudował "stos". Oryginalne ogniwo (stos) Volty to pionowa kolumna monet dwóch rodzajów (rys1) , ułożonych na przemian i oddzielonych (co druga) papierem nawilżonym w słonej wodzie, aż do stu takich par. Na wystawie w Paryżu w 1800 roku Volta pokazał zarówno stos, jak i ciąg ogniw z dwoma płytkami zanurzonymi w kwasie. Volta pisał "W przypadku dwóch różnych metali możliwe jest, że jeden z nich absorbuje płyn elektryczny z ciała mokrego a drugi oddaje, powodując w ten sposób stan nierównowagi, czyli przepływ prądu".


Rys1 Stos Volty
Stos Volty


Nazwiskiem Volty nazwano jednostkę potencjału elektrycznego - wolt.
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam