Baterie
Baza wiedzy
na temat baterii
Baterie cynkowo-powietrzne

wykaz odpowiedników

Panasonic Duracell Energizer Varta Maxell Rayovac
PR675H DA675 675AP V675A EP675E 675AE
PR13H DA13 13AP V13A EP13E 13AE
PR312H DA312 312AP V312A EP312E 312AE
PR230H DA230 230AP V230A - 10AE
PR5H - - - - 5AE
PR675P - EP675E - 675AP -
PR13P - EP13E - 13AP -
PR312P - EP312E - 312AP -

Fakty

  • Anoda: sproszkowany cynk
  • Katoda: tlen (O2)
  • Elektrolit: wodorotlenek potasu (KOH)
  • Zastosowania: aparaty słuchowe, pagery, pojazdy elektryczne


Baterie cynkowo-powietrzne są bateriami alkalicznymi (ze względu na użyty elektrolit). To bardzo interesujący typ baterii, nawet jeżeli nie weźmiemy pod uwagę pytania "jak możemy używać powietrza w charakterze elektrody?" (dokładnie rzecz biorąc, tlen jest dostarczany do katody przez otwór w baterii i redukowany na powierzchni węgla).


Wiele systemów elektrochemicznych wykorzystuje tlenek metalu i cynk. Tlenek metalu zostaje zredukowany, cynk zostaje utleniony, powstaje różnica potencjałów. Na tej zasadzie działał stary typ baterii używany w aparatach słuchowych - baterie oparte na tlenku rtęci i cynku. Jeżeli pozbędziemy się z nich tlenku metalu, jesteśmy w stanie podwoić pojemność baterii - ale skąd wziąć wtedy tlen? Ano właśnie. Z powietrza!


Elektrolitem w bateriach cynkowo-powietrznych jest 20-40% (stosunek wagowy) roztwór alkalicznego wodorotlenku w wodzie. Jedną z wad takiego rozwiązania jest fakt, że wodorotlenki takie są higroskopijne - pobierają lub oddają do otoczenia wodę, w zależności od wilgotności. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała wilgotność wpływa ujemnie na żywotność baterii (rozwiązaniem są tutaj selektywne membrany).


Ponieważ bateria "nie zawiera" katody (a w każdym razie, waga katody nie liczy się w masie baterii), gęstość energii na jednostkę masy w bateriach cynkowo-powietrznych może osiągnąć wysokie wartości - pomiędzy 2200-300 Wh/kg (dla porównania - 99-123 Wh/kg dla katody z HgO). Niestety, gęstość energii na jednostkę objętości pozostaje niewielka.


Baterie cynkowo-powietrzne mają praktycznie nieograniczony czas przydatności do użytku zanim zostaną wystawione na działanie powietrza. Po aktywizacji, ich czas działania nie jest zbyt długi, nawet jeżeli nie są wykorzystywane. Z tych właśnie powodów (a także z racji dużej gęstości energii na jednostkę masy) baterie cynkowo-powietrzne wykorzystywane do zasilania aparatów słuchowych.

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam