Baterie
Baza wiedzy
na temat baterii
Akumulatorki Ni-MH, Ni-Cd

napięcia, rozmiary

symbol modelu specyfikacja
napięcie
[V]
wysokość
[mm]
średnica / wymiary
[mm]
R03 (AAA) 1,2 44,5 10,5
R6 (AA) 1,2 50,5 14,5
R14 (C) 1,2 50 26,2
R20 (D) 1,2 61,5 34,2
6F22 (9V) 8,4 48,5 26,5 x 13,1

fakty - Ni-MH

  • anoda: stop metali ziem rzadkich lub niklu z wieloma innymi metalami
  • katoda: wodoronadtlenek niklu
  • elektrolit: wodorotlenek potasu
  • zastosowania: telefony komórkowe, kamery video, oświetlenie awaryjne, elektronarzędzia, laptopy, urządzenia przenośne o dużym poborze prądu
Ten typ akumulatorka długo nie wchodził do produkcji masowej - mimo iż wodór bardzo dobrze nadaje się na anodę, konstrukcja wykorzystujących to ogniw wymaga absolutnej szczelności i wysokiego ciśnienia we wnętrzu ogniwa. Dopiero pod koniec lat 60' XX wieku odkryto, że stopy niektórych metali mogą "przechowywać" atomy wodoru, które w ten sposób mogłyby brać udział w odwracalnych reakcjach chemicznych. W nowoczesnych akumulatorkach Ni-MH anody zbudowane są ze stopu wielu metali, takich jak np. wanad, tytan, cyrkon, nikiel, chrom, kobalt i żelazo (co ciekawe, przyczyna lepszej wydajności takich egzotycznych stopów nie jest do końca jasna - ich składy ustalane są eksperymentalnie).

Poza anodą, konstrukcja akumulatorków Ni-MH nie różni się w zasadzie od konstrukcji wypartych przez nie akumulatorków Ni-Cd. Nawet napięcie (1,2V na ogniwo) jest identyczne, co sprawia, że w wielu zastosowaniach akumulatorki te można stosować zamiennie.

Akumulatorki Ni-MH są droższe od akumulatorków Ni-Cd, charakteryzują się szybszym czasem samorozładowania i krótszą żywotnością - z drugiej strony, osiągają one ok. 30% więcej pojemności, charakteryzują się także większą gęstością energii (teoretycznie 50%, praktycznie - ok. 25%).

Akumulatorki Ni-MH nowej generacji

Wszystkie ogniwa (baterie i akumulatorki) z czasem rozładowują się samoczynnie, nawet kiedy nie są używane. W konwencjonalnych akumulatorkach wodorkowych ten efekt jest wyjątkowo wyraźnie widoczny. Poprzez zoptymalizowanie technologii ogniw z możliwością ładowania firma Sanyo osiągnęła ogromny sukces w zminimalizowaniu efektu samorozładowania w akumulatorkach ENELOOP.

Rozkład chemiczny katody został znacznie zmniejszony dzięki zastosowaniu nowego stopu "superlattice". Dodatkową korzyścią stopu "superlattice" jest zwiększenie elektrycznej pojemności baterii i zmniejszenie oporu wewnętrznego, co umożliwia większe prądy rozładowania. Inną zaletą stopu "superlattice" jest mniejsze zapotrzebowanie kobaltu do stabilizacji struktury związków.
Anoda natomiast została wzmocniona przez zastosowanie nowego materiału, co zmniejszyło naturalną dezagregację. Dodatkowo separator i elektrolit zostały zoptymalizowane pod kątem niskiego samorozładowania
.
Akumulatorek ENELOOP jest technologią zapewniającą optymalne wykorzystanie energii nawet przez długie okresy czasu: po 5 latach 70% władowanej energii pozostaje do dyspozycji użytkownika. Właśnie z tego powodu ENELOOP jest pierwszym akumulatorkiem z możliwością ładowania, który jest naładowany i gotowy do użycia w momencie, w którym go kupujesz. ENELOOP można używać dokładnie w taki sam sposób jak tradycyjnej baterii alkalicznej, zaraz po zakupie. Nawet w urządzeniach o małym poborze mocy, gdzie efekt samorozładowania w przypadku akumulatorków był problemem, takich jak piloty do telewizorów, budziki czy latarki.

To z pewnością największa przewaga ENELOOP nad bateriami jednorazowymi: można go naładować 1800 razy po czym z łatwością poddać recyklingowi. W efekcie okazuje się, że jest to technologia nie tylko bardziej ekonomiczna, lecz także pozwalająca nam uniknąć kłopotliwego recyklingu 1800 baterii.

Akumulatorki nowej generacji pozostałych wiodących prodcentów:
- Energizer Extreme
- Duracell StayCharged
- GP ReCyko
- Varta Ready2Use
- Panasonic Evolta
Więcej informacji znajdziesz tutaj: www.akumulatorki.com

fakty - Ni-Cd

  • anoda: kadm
  • katoda: Ni(OH)2
  • elektrolit: KOH
Anoda pokryta jest niklem, natomiast katoda - kadmem. Ponieważ kadm jest jedynie pokryciem katody, negatywny wpływ akumulatorków Ni-Cd na środowisko naturalne jest najczęściej przesadzony (kadm stosowany jest również w kineskopach, niektórych półprzewodnikach, a także żółtym barwniku do plastików).

Elektrolit (KOH) służy wyłącznie jako przewodnik jonów i nie bierze udziału w reakcjach chemicznych zachodzących wewnątrz ogniwa. Z tego powodu zbędna jest większa ilość elektrolitu, co wpływa na zmniejszenie wagi ogniw. Niekiedy zamiast KOH w charakterze elektrolitu stosowany jest NaOH - nie przewodzi on jonów tak dobrze, jednakże ma znacznie mniejszą tendencję do powodowania wycieków.

Akumulatorki Ni-Cd charakteryzują się dobrą wydajnością w zastosowaniach wymagających większych prądów i/lub niskich temperatur, długą żywotnością i czasem przechowywania, a także dłuższym niż akumulatorki Ni-MH czasem samorozładowania.

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam